Degenerativna skolioza kod odraslih

Degenerativna skolioza kod odraslih je retka bolest. Obično se skolioza vezuje za decu i adolescente, dok su osteoartritis i spondiloza najčešća degenerativna oboljenja kod starijih. Bez obzira na ove podatke nikako ne trebamo zanemariti razvoj skolioze kod ljudi koji su zašli u treće doba.
Kičma se opravdano naziva osovinom našeg tela. Ona je, zapravo, glavni stub koji igra ključnu ulogu u kretanju i držanju gornjih delova i glave. Zatim, vrši stabilizaciju karlice i štiti osetljive strukture kičmene moždine. Koliko će ona biti zdrava zavisi ne samo od genetike, već i od nas samih.
Nažalost, čovek često ne obraća pažnju na njenu krhku strukturu, pa je dodatno izlaže nepotrebnim naporima. Ako se ovome doda i savremeni način života koji karakteriše višečasovno sedenje na poslu i zanemarivanje fizičke aktivnosti, ne čudi što problemi sa kičmom počinju da se razvijaju već nakon 40. godine, da bi u starosti pokazali ozbiljne posledice.
Imajući ovo u vidu starački dom Zemun, Arija vam otkriva faktore koji dovode do degenerativne skolioze kod odraslih.
Zašto nastaje degenerativna skolioza kod odraslih?
Za razliku od adolescentne, tj. idiopatske skolioze čiji uzrok nije poznat, kod degenerativne se zna da ona nastaje propadanjem zglobova i diskova. Naime, fasetni zglobovi daju fleksibilnost kičmi. Zahvaljujući njima možemo da se istežemo i savijamo.
Tokom godina kičma “trpi” degenerativne promene, koje su posledica starenja čitavog organizma. Usled ovog biološkog procesa dolazi do pogoršanja stanja zglobova faseta, što za posledicu ima krivljenje kostiju kičme na jednu stranu. Pri čemu se ono odvija, u proseku godišnje, za 1 do 2 stepena.
Kako se prepoznaje degenerativna skolioza kod odraslih?
Bolovi u leđima prvi su znak skolioze kod odraslih. Međutim, oni mogu biti uzrok i drugih problema, kao što je diskus hernija kod starijih osoba, pa se bolest u većini slučajeva potvrdi tek kada budu vidljive fizičke promene.
Skoliza se manifestuje neravnomernim ramenima. Odnosno, jedno rame je više, a drugo niže, jedna lopatica je izraženija u odnosu na drugu, kao i rebra na jednoj strani. Takođe, struk i kukovi nisu u istoj ravni, pa dolazi do pojave jedne kraće noge.
U simptome degenerativne skolioze svrstavaju se i hronični umor i slabost u nogama, ukočenost, problemi pri hodu i održavanju ravnoteže, ali i kratak dah i problemi pri jelu, jer kičma vrši pritisak na stomak.
Zašto je starački dom pravo rešenje za skoliozu?
Degenerativna skolioza kod odraslih je bolest koju ne treba olako shvatiti. S obzirom da utiče na pokretljivost onemogućava normalno funkcionisanje. Samim tim, drastično narušava kvalitet života, dovodeći i do psihičkih problema.
Zbog toga se u staračkom domu Arija velika pažnja posvećuje očuvanju vitalnosti organizma, kao preventivne mere, pa je redovno vežbanje, uz pravilnu ishranu, osnovni princip za koji se ovaj dom za stare zalaže, dok je fizikalna terapija obavezni deo tretmana kod stanara koji pate od skolioze.
Vrhunski tim lekara fizijatra i fizio i radnih terapeuta pomoći će vam da ojačate mišiće kako biste povećali fleksibilnost kičme i nogu.
Osoblje staračakog doma Arija čine i negovatelji koji imaju isksutva u brizi slabo pokretnih stanara, kao i onih sa invaliditetom, pa ne morate brinuti da li će vaši voljeni dobiti adekvatnu negu i najbolju terapiju za svoje zdravstveno stanje.