Diskus hernija kod starijih osoba

Diskus hernija kod starijih osoba je čest problem.
Kičmeni stub ima ključnu ulogu u držanju tela u uspravnom položaju i omogućavanju pravilnog hoda. On se sastoji od 33-35 pršljenova između kojih se nalaze međupršljenski otvori. Pršljenovi su međusobno odvojeni diskovima. Upravo oni funkcionišu kao amortizeri pri pokretu.
Međutim, u pojedinim situacijama, dovoljan je samo jedan pokret da se fibrozni prsten u disku razbije. Te da želatinosna masa koja ga ispunjava izađe iz jezgra i počne da remeti nervne završetke kičmene moždine. Tada nastaju degerenativne promene poznate kao diskus hernija.
Zapravo, diskus hernija predstavlja stanje kada disk gubi svoj prirodni oblik pločice i poprima oblik balona pod kompresijom. S obzirom da se kičmeni stub sastoji iz 3 dela – vratnog (cervikalnog), grudnog (torakalnog) i slabinsko-krstačnog (lumbosakralnog), problem se može razviti u svakom od njih. Mada se u čak 80 odsto slučajava javlja u slabinsko-krstačnom delu kičmenog stuba, tj. najčešća je lumbalna diskus hernija.
Zašto nastaje diskus hernija kod starijih osoba?
Ranijih godina smatrano je da je diskus hernija bolest osoba koje su zašle u treće doba. Razlog za to leži u činjenici da starenjem diskovi gube fleksibilnost i elastičnost. Samim tim, želatinozno jezgro slabi i lako se može oštetiti. Odnosno, počinje da prodire u međupršljenske otvore i pritiska spinalne živce. Kao posledica toga kičma gubi sposobnost pravilne realizacije pokreta čime je otežano obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Kasnije je, pak, utvrđeno da se diskus hernija može javiti u bilo kom životnom dobu. Te da se tačan uzrok ne zna. Tako da se kao mogući faktori navode i genetika, slabo vezno tkivo, loš položaj tela, prekomerno fizičko naprezanje, povreda kičme, slabi leđni mišići, ali i gojaznost.
Jedino što je sigurno kada se jednom javi, diskus hernija vremenom dovodi do brojnih problema, posebno kod starijih generacija.
Koji su simptomi diskus hernije?
Bol u leđima može da ukazuje da se razvila diskus hernija kod starijih. On se javlja u gotovo svakom trenutku – kada hodate, ležite, spavate, sedite, ustajete, pa čak i kada kijate ili kašljete. Često se bol iz donjeg dela leđa širi na sedalni deo i nogu, do stopala. Takođe, može se osetiti i na zadnjoj strani kolena, kao i osećaj utrnulosti i ukočenosti donjih ekstremiteta.
Ukoliko je u pitanju vratna diskus hernije bol se javlja u vratu, ramenima i glavi. On nije jedini simptom. Neretko ga prati vrtoglavica, zujanje u ušima, hipertenzija i ukočenost prstiju.
Iako je retka, torakalna diskus hernija kod starijih osoba se manifestuje bolom u grudnom košu.
Diskus hernija kod starijih osoba dovodi do teških komplikacija
Ne samo da otežava normalno funkcionisanje, već diskus hernija kod starijih osoba može da stvori ozbiljne posledice.
Ako se ne leči izaziva pojavu gastritisa i hroničnog bronhitisa. Zatim, upalu gušterače i upalu sluznice debelog creva. Kako remeti rad srca i protoka krvi do mozga može uzrokovati moždani udar. Dok u kasnijoj fazi povećava rizik od nastanka invaliditeta.
Fizikalna terapija je ključna u lečenju diskus hernije. Ujedno, ona je, uz zdravu ishranu, najbolja prevencija za njen nastanak. Zbog toga starački dom u Beogradu, Arija ima stručni tim lekara fizijatara, fizio i radnih terapeuta koji sprovode individualne tretmane, prilagođene potrebama i zdravstvenom stanju. Na taj način čuvaju vitalnost, ali i mentalno zdravlje svih stanara.