Gastritis kod starijih

Gastritis predstavlja upalu sluznice želuca.
Problemi sa varenjem su svakodnevna pojava, naročito nakon obilnih obroka, mada se mogu javiti i pri konzumaciji začinjene, kisele i veoma slatke hrane i pića. S obzirom da brzo nestaju, na njih ne obraćamo pažnju.
Međutim, ako su tegobe prisutne duže od nedelju, organizam nam ukazuje da postoji daleko ozbiljniji problem – gastritis. Zavisno oo perioda nastanka, simptoma i uzroka vrši se podela bolesti.
U osnovi, gastritis se deli na akutni i hronični.
Akutni se javlja naglo, a tako i prestaje – za nekoliko sati ili nekoliko dana. Dok hronični oblik se razvija postepeno i zadržava znatno duže, pa postoji rizik da preraste u druge, teže bolesti.
Procenjuje se da je skoro polovina svetske populacije pogođena nekom vrstom gastritisa. S godinama se broj pacijenata povećava, pa gotovo sve osobe starije od 70 godina se suočavaju sa problemom. Imajući ovo u vidu, dom za stare Arija u Zemunu vam otkriva kada je vreme da se javite lekaru.
Zašto nastaje gastritis?
Heliko bakterija je glavni uzročnik gastritisa, čak 80 odsto registrovanih slučajeva ona je izazvala. Kako ova bakterija naseljava sluzokožu želuca, smanjena je odbrambena sposobnost, te dolazi do zapaljenskog procesa.
Na drugom mestu izazivača nalaze se nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Naime, prekomerno uzimanje lekova protiv bolova, kao što su diklofenak i iboprufen, dovodi do 15 odsto slučajeva gastritisa.
Neretko, je povezan sa samim načinom života, pa nepravilna ishrana, stres i konzumiranje alkohola spadaju u faktore koji dovode do upale sluznice želuca. Gastritis može da nastane i usled drugih bolesti. Dijabetes tip 1, Hašimotova bolest, Kronova bolest, HIV samo su neke od njih.
Koji su simptomi gastritisa?
Bolovi u gornjem delu trbuha i nadutost jasni su znaci gastritisa. Obično ih prate gorušica, mučnina, loš zadah i neprijatan ukus u ustima. Zatim, osećaj sitosti nakon unosa male količine hrane, pa i gubitak apetita kod starijih. Kao posledica ovih simptoma dolazi do gubitka težine.
Kod pojedinih pacijenata javljaju se promene u stolici, odnosno ona postaje crna kao katran ili krvava. U tom slučaju može nastati i anemija, kao još jedan simptom zapaljenskog procesa.
Navedene tegobe se najčešće ispoljavaju udruženo.
Lečenje i prevencija
Gastritis ne treba olako shvatiti. Ukoliko se ne leči može da dovede do čira, krvarenja na želucu, ali i do kancera. Terapija podrazumeva uzimanje lekova koji neutrališu želudačnu kiselinu ili lekova koji smanjuju lučenje želudačne kiseline.
Ipak je prevencija najbolji način borbe sa ovom bolešću. Dobra higijena ruku, tj. često pranje ruku vodom i sapunom, nije važna samo za zaštitu od korona virusa, već i za pojavu Heliko bakterije.
Ishrana je ključna za sprečavanje upale sluznice želuca. Zbog toga u staračkom domu Arija velika pažnja se posvećuje pripremi jelovnika. Obroci su česti i balansirani, a prave se isključivo od svežih, kvalitetnih sastojaka. Takođe, osoblje doma vodi računa o zdravstvenom stanju stanara, tako da su onima koji pate od gastritisa isključene namirnice koje iritiraju želudac.
Posvećenost i nega u staračkom domu Arija prisutni su svih 24 časa, pa ne morate brinuti za vaše najmilije, jer su oni u sigurnim rukama.
[…] Warren i Barry J. Marshall utvrdili su da ona voli kiselu sredinu. Zato živi u želucu gde izaziva gastritis. Ubrzo su utvrdili da bakterija deluje sa hlorovodičnom kiselnom stvarajući oštećenja […]