Kako pomoći voljenoj osobi da se navikne na život u staračkom domu?
Kako pomoći voljenoj osobi da se navikne na život u staračkom domu? Pitanje koje postavljaju mnogi kada dođe vreme da se njihovi stari roditelji presele u starački dom.
Starenje je normalni proces na koji svako treba da bude spreman. Zapravo, to je najizvesnija stvar koja čeka svakog od nas, bez obzira što smo i dalje puni elena, sa mladalačkom energijom i vedrinom. Treće doba krasi period duševnog blagostanja i mirnog života kakav nismo imali u turbulentnim srednjim godinama. Nažalost, ono je za mnoge teško breme, jer se suočavamo sa gubitkom bližnjih i neretko danima ispunjenim usamljenošću. Dok se zdravstvene tegobe nižu iz godine u godinu, smanjujući nam sposobnost za samostalnim životom.
Čak i kada se ne radi o ozbiljnijim zdravstvenim problemima, starim ljudima je potrebna posebna pažnja za kojuu često, parodica nema dovoljno vremena Zato se nameće pitanje da li nastaviti život u staračkom domu.
Odluka o ovoj velikoj promeni nije nimalo laka. I dok je kod starijih prisutan strah od novog načina života, kod dece se javlja griža savest i osećaj da napuštaju svoje najvoljenije. Što je sasvim pogrešno uverenje, koje proizilazi iz nedovoljne informisanosti, pa ne čudi što i dalje postoje predrasude za život u staračkom domu.
Zbog toga vam starački dom u Beogradu, Arija otkriva kako da pomognete roditeljima da se pripreme za promenu koja ih čeka.
Iskrena komunikacija je osnova dobrih odnosa u porodici
Stari su veoma osetljiva bića. Iako su svesni da ne mogu više da se brinu o sebi, ne žele da napuste svoju “zonu komfora”, pa pri pomisli o promeni rutine postaju nostalgični, pa i ljuti. Pojedini su, čak, spremni da od dece sakriju koliko im je narušeno zdravlje kako ih ne bi uplašili.
Ipak, ako pokažete da vam je, zaista, stalo da budu ne samo zdravi, već i da im je prijatno gde god se nalaze, biće spremni da razmisle o promeni. U tome vam može pomoći razgovor. Umesto izričitih rečenica u kojima im navodite da je vreme da nastave život u staračkom domu, stručnjaci savetuju da pokažete da brinete za njihovu budućnost. Jer, nemojte da zaboravite da je linija između razumevanja da želimo da im pomognemo i pomisli da ih odbacujemo, veoma tanka.
Kako pomoći voljenoj osobi da se navikne na život u staračkom domu? Uključite je u potragu
Nisu svi starački domovi isti. Počev od smeštaja, preko nege, pa do kulturno zabavne aktivnosti u staračkom domu – postoji mnogo faktora koji utiču na izbor.
Prilikom traženja imajte u vidu da nećete vi živeti u njemu, već vaši roditelji. Zato je važno da ih uključite u donošenje odluke. Poželjno je da nakon prikupljenih informacija zajedno sagledate koji je starački dom najbolji izbor. Aktivnim učestvovanjem u ovom procesu ne samo da će se stariji osećati angažovanim, već će zadržati nivo samostalnosti. Što je posebno bitno kod ovako velike životne promene kako biste otklonili svaku sumnju i averziju koju, možda, gaje.
Kako pomoći voljenoj osobi da se navikne na život u staračkom domu? Učinite da se osećaju kao kod svoje kuće
Dom je mesto koje nosimo u srcu, a materijalni predmeti mogu da podstaknu osećaj tople porodične atmosfere. Podsetite vaše voljene da ponesu porodične fotografije, omiljeni prekrivač, ukrase sa putovanja, kao i one koji su im poklonili dragi ljudi.
Takođe, podstičite ih da sklapaju prijateljstva u staračkom domu. Družeći se sa ostalim stanarima i učestvujući u zajedničkim aktivnostima stvoriće jedan novi svet ispunjen smehom i radosnim trenucima. Svakako, vaše posete su neizostavni deo njihove sreće, te se potrudite da im što češće pokažete svoju ljubav.
Starački dom Arija je pravo mesto za vaše najvoljenije, jer oni za nas nisu samo stanari već deo jedne velike složne porodice.
[…] sajt doma za stare Arija i pogledajte koje još usluge nudimo. Postanite naš korisnik i prepustite se sigurnim […]