Medicinska rehabilitacija u domu za stare
Medicinska rehabilitacija prema definiciji predstavlja kontuinirani proces maksimalnog razvijanja fizičkih, mentalnih i socijalnih sposobnosti kako bi se osoba vratila u stanje pre povrede ili bolesti ili, pak, zadržalo njeno napredovanje.
S obzirom da starenjem ogranizam slabi, medicinska rehabilitacija je sastavni deo aktivnosti u staračkom domu. Najčešće posledice strenje jesu reumatoidni artritis i osteoporoza kod starijih ljudi, koje mogu da dovedu i do preloma kuka. Dok su moždani udar i kardiovaskularne bolesti verni pratioci trećeg doba.
Sve ove bolesti stvaraju slabiju pokretljivost, pa je neophodna medicinska rehabilitacija. Koliki je, zapravo, njen značaj otkriva vam dom za stara lica u Zemunu, Arija.
Medicinska rehabilitacija je poznata od davnina
Deformacije i bolesti koštanog sistema stare su koliko i sama civilizacija. Zapravo su ljudi još pre Nove ere nastojali da bolove ublaže raznim oblicima masaža. O tome svedoče brojna arheološka otrkića.
U Srednjem veku Zapadni svet je bio pod uticajem crkve, pa se rehabilitacija razvijala samo na Istoku. Tako su nastale tehnike “nameštanja” kostiju i akupunkturne terapije, kojima je, još u to doba, lečen osteoartritis.
Blagotvorne efekte rehabilitacije, pa i same fizičke aktivnosti, isticao je i naš prosvetitelj Vasa Pelagić. Njegovo mišljenje poslužilo je za razvoj kinezi-terapije. Ipak, medicinska rehabilitacija dobija pravu formu tek posle Prvog svetskog rata. Počinje upotreba hidroterapije i hiperbaričnog kiseonika u tretmanima povređenih vojnika, da bi 1949. godine fizikalna terapija postala zvanični deo lečenja gotovo svih oblasti medicine.
Medicinska rehabilitacija u staračkom domu je individualnog karaktera
Medicinska nega starijih lica je prva na listi prioriteta svakog staračkog doma. Međutim, ona ne podrazumeva samo davanje propisane terapije, već i rehabilitaciju kako bi se očuvala mobilnost starih. Samim tim stanari u domu imaju izvesni stepen nezavisnosti u obavljanju svakodnevnih zadataka, kao što su samostalno oblačenje, ishrana i održavanje lične higijenje.
Medicinska rehabilitacija se zasniva na kombinaciji fizikalnih agenasa, kinezi-terapije i radne terapije. Njen glavni zadatak je uspostavljanje i nadoknada oštećenih funkcija, kao i očuvanje ugroženih delova tela i prilagođovanje na invalidnost.
Starački dom Zemun, Arija ima stručni tim lekar fizijatara i fizio i radnih terapeuta, koji sprovode potrebnu rehabilitaciju. Zavisno od težine bolesti, ali i samog psiho-fizičkog stanja pacijenta određuju se tehnike i tempo lečenja. Pored individualne, postoji i grupna rehabilitacija. Njome se, ujedno, povećava stepen socijalizacije u domu.
Kako određena oboljenja dovode do govornih poremećaja, medicinska rehabilitacija podrazumeva i jezičke tretmane od strane iskusnih logopeda.
Značajna je za mentalno zdravlje
Jačanjem fizičkih sposobnosti razvija i psiha pacijenta. Svesni napretka koji ostvaraju, stanarima se vraća samopouzdanje i volja da učestvuju u druženju, radionicama i svim drugim aktivnostima u domu. To znači da medicinska rehabilitacija otklanja i anksioznost i depresiju, koje su česte pojave tokom oporavka od teških bolesti.
Brojna istraživanja dokazala su da i blaga fizička rekreacija popravlja ne samo vitalnost, već i raspoloženje starih ljudi. Na taj način ona deluje pozitivno na produžetak njihovog životnog veka.
Dom za stara lica u Zemunu, Arija ima medicinsku rehabiliticiju na svetskim standardima. Što potvrđuje uspeh koji se meri postignutom pokretljivošću, ali i osmesima naših stanara.
[…] ne samo da se sprečeva napredovanje tegoba, već je omogućeno osposobljavanje za normalni život. Medicinska rehabilitacija podrazumava i rad sa logopedom u slučaju smanjene sposobnosti govora, kao i rad sa sociologom i […]
[…] Depresija nakon moždanog udara nije retka pojava i ona u ovom slučaju predstavlja više od tuge. To je ozbiljan problem koji može ometati proces medicinske rehabilitacije. […]