Najčešći zdravstveni problemi starijih muškaraca

Najčešći zdravstveni problemi starijih muškaraca mogu da dovedu do ozbiljnih tegoba.
I dok se žene od davnina trude da sačuvaju mladalački izgled, jači pol prihvata sve promene koje dolaze starenjem. Ovu činjenicu potvrđuju i statistički podaci. Naime, čak 78 odsto muškaraca starijih od 65 godina se slažu da su bore prihvatljive, a 3 od 4 njih kažu da su zadovoljni svojim izgledom.
Treba imati u vidu da treće doba ne donosi samo fizičke promene. One se dešavaju na nivou čitavog organizma, utičući na kvalitet života.
Koji su najčešći zdravstveni problemi starijih muškaraca otkriva vam u ovom blogu dom za stara lica u Zemunu, Arija.
Najčešći zdravstveni problemi starijih muškaraca izazvani promena krvnog pritiska
Izvesne oscilacije u krvnom pritisku normalna su pojava čak i u toku dana. Međutim, problem nastaje kada su odstupanja od određenih vrednosti stalna. Odnosno, u slučaju da postoji hronična bolest povišenog krvnog pritiska.
Ranijih godina hipertenzija nije smatrana bolešću, već prirodnim tokom starenja. Zato mnogi ljudi nisu na nju ni obraćali pažnju. Novija istraživanja su pokazala da je ona jedna od vodećih izazivača smrti, posebno jačeg pola. Čak i ako ne dovede do fatalnog ishoha, nelečena hipertenzija može da izazove moždani udar i bolesti srca kod starih lica. Samim tim je opravdano zauzela prvo mesto na listi kada su u pitanju najčešći zdravstveni problemi starijih muškaraca.
Nažalost, mnogi nisu svesni da imaju visok krvni pritisak. Razlog tome jesu nejasni simptomi, koji se često povezuju sa drugim bolestima. Ipak, prisustvo česte potiljačne glavobolje, zujanja u ušima, osećaja pritiska u glavi, vrtoglavice, pa i problema sa vidom, mogu da ukažu na hipertenziju.
Infekcije urinarnog trakta
Iako su urinarne infekcije karakteristične za žene, ulaskom u pozne godine postaju čest problem iI jačeg pola. Oslabljen imunitet usled starosti, uvećanje prostate, kao i oslabljeni mišići koji su odgovorni za stezanje dna karlice i bešike doprinose povećanju rizika. Zbog čega olakšavaju prodor bakterija, kao što su Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus, Klebsiella pneumonie, Pseudomonas aeruginosa i Enterococcus.
Karakteristični znaci su učestalo mokrenje, osećaj žarenja ili bol prilikom mokrenja, potreba za hitnim mokrenjem. Prate ih bol u donjem delu stomaka, urin neprijatnog mirisa i boje, pa i pojava krvi. Nije redak slučaj da se javi i konfuzija, halucinacija, vrtoglavica, pad i gubitak koordinacije. Vremenom, infekcija iz bešike može da se proširi na bubrege, dovodeći do veoma teških simptoma. Zato je neophodna hospitalizacija.
Preponska kila i otoci
Kila ili hernia predstavlja ispupčenje tkiva na preponi. Naročito je vidljivo pri naporu, kašlju, smejanju ili u uspravnom položaju. Često uključuje i nelagodnost koja se pogoršava kada podignete teret ili prilikom savijanja leđa. Mada se može javiti i nelagodnost tokom mokrenja.
Kod starijih muškaraca rizik od komplikacija se povećava. Zato je jedino rešenje za otklanjanje problema hirurška intervenicija.
Oticanje zglobova i stopala, tj. pojavu edema nikako ne treba zanemariti u ovoj životnoj dobi. Oni mogu da ukažu na niz zdravstvenih problema – počev od artritisa, pa do srčane insuficijencije.
Najčešći zdravstveni problemi starijih muškaraca mogu se izbeći redovnim kontrolama, primerenom fizičkom aktivnošću i zdravom ishranom. Upravo takve uslove pruža starački dom Arija, jer briga za vaše najvoljenije je imperativ u našem poslu.