Starački domovi – Koliki značaj imaju za starije osobe?

Starački domovi i sama nega starih lica su se drastično promenili poslednjih nekoliko decenija. Ove promene su podstaknute inicijativom države, ali i samim pritiscima korisnika. Tako danas svaki dom za stare da bi radio mora ispunjavati određene uslove i posedovati licencu.
U poređenju sa staračkim domovima u proteklim decenijama, sadašnji su visoko uređene, visoko kvalitetne i sofisticirane ustanove za negu i lečenje starijih odraslih osoba koje imaju probleme sa fizičkim ili mentalnim zdravljem.
Ko živi u staračkim domovima?
Gotovo polovina korisnika koji žive u staračkim domovima imaju preko 85 godina. Relativno malo je onih koji su mlađi od 65 godina. Prema nekim statistikama većina su žene, oko 75%, a gotovo 70% njih je ostalo bez supružnika ili nikada nisu ni bili u braku. Većina ima porodicu, bližu ili dalju koja ih posećuje i pruža im podršku.
Starački domovi – Najčešći razlozi života u njima
Neka vrsta invaliditeta je najčešći razlog života ljudi u staračkim domovima. Preko 80% korisnika su zavisni od tuđe nege i pomoći za obavljanje osnovnih dnevnih rutina poput oblačenja i kupanja.
Oko 90% njih koji se i mogu kretati zahtevaju stalni nadzor i negu.
Više od polovine stanovnika imaju inkontinenciju tj. nemogućnost kontrole creva i bešike, a više od trećine poteškoće sa sluhom ili vidom.
Pored fizićkih problema, mentalna stanja su česta kod štićenika u domovima za stara lica. Demencija je najčešći problem i pogađa 50 do 70% korisnika. Više od tri četvrtine imaju problem sa donošenjem svakodnevnih odluka, a dve trećine imaju problem sa pamćenjem i saznanjem gde su.
Jedan deo korisnika ima problem sa ponašanjem, koje uključuje verbalno i fizičko nasilje, neprimereno ponašanje u javnosti i otpor prema pružanju pomoći. Na sreću takvi sučajevi su veoma retki.
Depresija je još jedno od stanja koje često pogađaju korisnike domova za negu starih lica. Posebno je izražena u ovom periodu pandemije virusa Covid 19, jer je onemogućen fizički kontakt sa članovima porodice, a sve u cilju zaštite zdravlja onih koji su najviše ugroženi.
Dužina boravka u domovima za stare
Smeštaj starih i nemoćnih lica i dužina boravka varira od osobe do osobe. Medicinska rehabilitacija je razlog zbog čega se neki korisnici jave i oni ostaju dok se potpuno ne oporave.
Što je dužina boravka veća, veće su verovatnoće kako za napredak i poboljšanje fizičkog, tako i psihičkog stanja. Korisnici o kojima nema ko da brine, a to nisu u stanju sami da rade, postaju članovi naše velike porodice.
Šta podrazumeva nega u domu za stare?
Starački domovi su mesta koja svojim korisnicma pružaju potpunu zdravstvenu zaštitu i medicinsku negu. To podrazumeva potpunu podršku i pomoć stručnog medicinskot tima, sestara koje su uvek na usluzi i brinu potpuno o njihovom zdravlju, uključujući redovno davanje terapije, radnu i govornu terapiju, negu rana i još mnogo toga.
Dom za stare Arija je mesto gde nutricionisti shodno zdravstvenom stanju korisnika koriguju ishranu. Socijalni radnik je uvek na raspolaganju kao i radno okupacione aktivnosti i one kulturno zabavne. Celokupna nega je prilagođena zapravo u odnosu na zdravstveno stanje osobe.
Kako odabrati dom za stare koji vam najviše odgovara?
Odabir vrše uglavnom članovi porodice i odluka nikada nije laka. Pre svega treba da proverite da li dom poseduje licencu a zatim da ga i lično posetite. Verujemo da će vam razgovori sa socijalnim radnikom i ostalim zaposlenima dati dobar uvid u celu situaciju. Budite spremni da će se život u domu razlikovati od onoga koji je vaš roditelj, baka ili deka vodio ranije i da će biti potreban period adaptacije.
Odlazak voljenih osoba u dom ne znače da ih se odričete . Naprotiv, redovne posete i uključivanje u njihove aktivnosti se podrazumevaju i pomoći će im da se lakše uklope u novu sredinu i prihvate nove uslove života.